العربیة English

ساخت مدار الکترونیکی قابل نصب روی لنز چشمی

به گزارش سرویس علمی جام به نقل از ایرنا، این مدار الکترونیکی به اندازه ای نازک است که می توان آن را روی یک لنز چشمی قرار داد و بقدری انعطاف پذیر است که به سادگی می توان آن را دور یک تار موی انسان پیچید.

برای ساخت این مدار چندلایه، از فناوری های مختلفی مانند تبخیر با پرتوهای الکترونیکی ، رسوب لایه اتمی ، پوشش دهی اسپینی و فرکانس های رادیویی بهره گرفته می شود.

ساختار این مدار با استفاده از لیتوگرافی و قلم زنی توسط پرتوهای فرابنفش ایجاد می شود. اجزای این مدار روی ماده ای موسوم به پاریلین قرار می گیرند. پاریلین یک ماده عایق است که به طور سنتی برای محافظت از اجزای مدارات و تجهیزات الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده در برابر دمای بالا تا 150 درجه سانتیگراد مقاومت دارد و در اثر تماس با حلال ها در جریان کار، مخدوش نمی شود.

علاوه بر این، پریلین ماده ای شفاف است و خطرات زیستی ندارد؛ به همین علت گزینه مناسبی برای ساخت تجهیزات پزشکی مانند لنزهای چشمی هوشمند محسوب می شود، در عین حال از انعطاف پذیری فوق العاده ای برخوردار است.

یکی از مهم ترین کاربردهای این نوع مدارهای الکترونیکی، برای نصب تجهیزات پزشکی در بدن انسان است. محققان سوییسی با استفاده از این مدار توانسته اند یک سامانه نظارتی برای سنجش فشار داخل چشم بیماران مبتلا به گلوکوم ایجاد کنند.

محققان به منظور برقراری تامین توان مصرفی لنز هوشمند، از یک منبع توان بی سیم مانند میدان مغناطیسی استفاده می کنند. همچنین استفاده از انرژی خورشید و انرژی جنبشی عضلات، به عنوان راهکارهای جایگزین تحت بررسی هستند.

یکی دیگر از کاربردهای این مدار الکترونیکی در نماسازی سالن های ورزشی و بیمارستان ها به منظور نظارت بر عملکردهای غیرارادی بدن افراد مانند تغییرات دمای آن است.
انتظار می رود این فناوری پیشرفته ظرف پنج سال آینده به صورت تجاری به بازار عرضه شود. اما فناوری های وابسته به آن در حال حاضر بازار داغی پیدا کرده اند. برای مثال تامین انرژی مورنیاز مدارهای انعطاف پذیر به یک چالش تبدیل شده است.

محققان به طور همزمان درباره بهبود ویژگی های این فناوری، استفاده از فناوری های مکمل مانند حس گرها و سامانه های نوری و روش های استفاده از آن در سطوح مختلف تحقیق و مطالعه می کنند.

انتظار می رود نتایج این تحقیقات راهگشای پیشرفت های چشمگیری در علوم پزشکی و روباتیک باشد.
گزارش کامل این تحقیقات در شماره اخیر نشریه Nature Communications به چاپ رسیده است.


لیست اخبار

تماس با ما

کارخانه :   02166802818

دفترفروش : 9-02166056807

   09126000676 عابدی

دفترفروش : 09120211695

   info@parseelectronic.com

کارخانه : تهران ، شادآباد ، خ 17 شهریور ، خیابان سفیدی پور(پرسی گاز)، پلاک 15

دفتر فروش مرکزی : آزادی ، تقاطع حبیب اللهی پ 469 ، طبقه دوم

عضو خبرنامه شوید
ایمیل:
همراه:


طراحی وب

برنامه نویسی وب سایت طراحی وب سایت طراحی سایت معرفی فروشگاهی وبسایت آموزشی و پر محتوا و سایت های پویا و پنل مدیریت

طراحی وب

 

تابلو روان

همانطور که در مطالب قبلی گفته شد تابلو روان تابلوهای تبلیغاتی ای می باشند که اطلاعات کسب و کار شما را در دید عموم قرار می دهند و موجب رونق کسب و کار شما می گردند.تابلو روان ها به دلیل متحرک بودنشان و جذابیت برای مشتری ها امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرند و این تابلو روان ها جای تابلو های قدیمی را گرفته اند. انواع تابلو روان : تابلو روان ها دارای انواع گوناگون زیر می باشند : تابلو روان تک رنگ تابلو روان سه رنگ تابلو روان هشت رنگ تابلو روان فول کالر

مزیت های تابلو روان چیست

تابلو روان نسبت به تابلو های دیگر یا همان تابلو های قدیمی دارای مزایایی می باشد که در زیر به مزایای تابلو روان می پردازیم : تابلو روان ها دارای قدرت زیاد نمایش و شدت نور بالاتری می باشند بر خلاف تابلوهای قدیمی که دارای مصرف زیاد می باشند از ال ای دی برای تولید نور استفاده می کند بنابراین دارای نور دهی زیاد می باشند همچنین تابلو روان ها دارای مصرف بسیار کم هستند و به دلیل مصرف کمشان آن ها را می توان روشن گذاشت. تابلو روان ها به دلیل استفاده کردن از ال ای دی ها و کم مصرف بودنشان دارای بازدهی بالایی نیز می باشند. تابلو روان ها به دلیل استفاده از ال ای دی ها به ولتاژ بسیار کمی نیاز دارند و با ولتاژ کم نور های پر قدرتی را تولید می نمایند. تابلو روان ها دارای عمر مفید بالایی می باشند زیرا لامپ های ال ای دی به کار رفته در تابلو های روان دارای عمر مفید بالایی می باشند. همچنین تابلو روان ها دارای قابلیت برنامه ریزی نرم افزاری می باشند و به وسیله کامپیوتر با قرار دادن تصاویر گرافیکی و همچنین متن ها جذابت آنها را دوچندان نمود در نوع جدید تابلو های روان کافیست از طریق وصل شدن به کیبرد دستورات را همزمان بگیرند و روی تابلو روان به نمایش بگذارد. تابلوهای روان از خودشان ایجاد گرما نمی کنند و به خاطر اینکه ال ای دی ها دارای حرارت کمتری نسبت به دیگر لامپ ها می باشند از این نوع لامپ در ساخت تابلو روان ها استفاده می گردد. تابلو روان ها مانند دیگر تابلوهای پر مصرف نور های مضر مانند مادون قرمز از خود پخش نمی کنند و بنابراین از خود ضرری ندارند.

منبع: digitalpanel.ir